مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

دلایل عدم پیوستن ایران به سازمان جهانی تجارت

شنبه, ۲۳ شهریور ۱۳۹۲، ۰۹:۵۹ ق.ظ
سازمان جهانی تجارت (WTO) تکنون به دلیل روابط نه چندان مطلوب سیاسی که ایران در چند سال گذشته با دنیا داشته است تمایلی به الحاق ایران به این سازمان نداشته است. این درحالی است که کشور ما تنها کشوری است که پس از گذشت چهار سال هنوز گروه کاری الحاق برای آن تشکیل نشده است.
پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی اظهار کرد: ایران در خواست عضویت خود به سازمان تجارت جهانی را در آبان سال 1388 به WTO اعلام کرد و قاعدتا هر کشوری که می خواهد به این سازمان بپیوندد دو هفته تا یک ماه پس از ارائه درخواست خود کارگروه الحاق برای آن کشور تشکیل می‌شود.
وی با بیان این‌که این کارگروه برای ایران از سال 1388 تاکنون تشکیل نشده است، بیان کرد: البته در آن زمان 700 سوال از جانب اعضای سازمان جهانی تجارت برای ایران ارسال شد که این سوال‌ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت وقت تحویل و این وزارتخانه سوال‌ها را بین سازمان‌های ذیربط توزیع کرد.
سلطانی گفت: سازمان‌های ذیربط نیز پاسخ‌ها را تهیه و تمامی پاسخ‌ها برای سازمان جهانی تجارت ارسال شد.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که پروسه پاسخ دهی به 700 سوال سازمان جهانی تجارت در بهار 1389 به پایان رسید اظهار کرد:‌ ولی تاکنون خبری از تشکیل کارگروه الحاق نشده است.
وی ادامه داد: ایران در این موضوع در دنیا برجسته شده و تنها کشوری است که پس از گذشت چهار سال هنوز گروه کاری الحاق برای آن تشکیل نشده است.
سلطانی با تاکید بر این‌که عضویت در سازمان جهانی تجارت پروسه‌ای زمان‌بر و طولانی است، گفت: پس از درخواست عضویت ابتدا گروه کاری الحاق تشکیل شده و پس از آن باید رییس این گروه کاری تعیین شود.
نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: تا زمانی که رییس گروه کاری الحاق تعیین نشده مذاکرات بین ایران و سازمان جهانی تجارت آغاز نمی شود. این درحالی است که خود روند مذاکرات حداقل دو سال به طول می‌انجامد.
وی درباره دلیل اصلی عدم تشکیل گروه کاری الحاق برای ایران در سازمان جهانی تجارت، گفت: روابط نامطلوب سیاسی که در چند سال گذشته ایران با دنیا داشته اصلی‌ترین دلیل برای عدم تشکیل گروه کاری الحاق ایران بوده است.
به گزارش ایسنا، سلطانی با تاکید بر این‌که آن‌ها تمایلی به الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت ندارند، خاطرنشان کرد:‌ دولت یازدهم باید این موضوع را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و به طور قطع با تقویت و بهبود روابط بین المللی شرایط مذاکره در سازمان جهانی تجارت به‌وجود می‌آید.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در پایان ضمن اظهار امیدواری از اینکه در ماه‌های آینده خبرهای خوبی از مذاکره و الحاق ایران به این سازمان داشته باشیم تصریح کرد: حمایت سیاسی برای انجام مذاکرات و وصول به مطالبات در سازمان جهانی تجارت بسیار ضروری است و با تقویت روابط بین الملل می توان از حمایت‌های سیاسی برخوردار شد.