مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

پیش‌بینی شرایط کسب‌وکار در سال 2021

جمعه, ۲۲ دی ۱۳۹۱، ۰۳:۱۹ ب.ظ

در ده سال اخیر شاهد تغییرات متعددی در دنیای کار بوده‌ایم، تنها کافی است نگاهی به نتایج پژوهش (آی.ال.ام)، موسسه رهبری و مدیریت در مورد مسیری که دنیای کسب‌وکار از 2001 تاکنون طی کرده است، بیندازیم. اما تغییراتی که در ده سال آینده شاهد خواهیم بود، ممکن است مانند هیچ یک از تغییراتی که پیش از این دیده‌ایم نباشند. دهه آینده سریع‌ترین دگرگونی‌ها را به ارمغان خواهد آورد، باید به جای تمرکز بر بهترین بودن در نوع خود و داشتن بالاترین سطح عملکرد، برسرعت عمل، انطباق و انعطاف‌پذیری تمرکز کنید. دکتر ایان پیرسون، آینده پژوه ، شیوه متفاوت کار در سال 2021 را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است.


اینها پیش‌بینی‌های "پیرسون" برای ده سال آینده مدیریت هستند:

  • هوش مصنوعی و اقتصاد مراقبتی: با نزدیک شدن به اواخر این دهه،هوش مبتنی بر کامپیوتر، کار و بهره‌برداری بیشتری را در بسیاری از مشاغل امکان‌پذیر می‌کند. هرچند این امر باعث به کار گرفتن افراد کمتری برای انجام کار مشابه می‌شود،اما باید - به عنوان شیوه‌ای که در عوض جایگزینی فرصت‌های شغلی و تعدیل نیرو، بهره‌وری را افزایش می‌دهد- دید مثبتی به آن داشت. تسریع تحقیق و توسعه و ایجاد فناوری‌ها و بازارهای جدید همچنین به افراد اجازه می‌دهد که بیشتر بر جنبه‌های انسانی کارشان- که کمتر قابلیت خودکار و ماشینی شدن دارند- تمرکز کنند.
  • ویزورها (یک نوع کامپیوتر دستی که برای پاسخگویی به نیازهای کاربر طراحی می‌شود و دارای قابلیت انتقال داده‌ها به یک کامپیوتر دیگر است) و نرم افزار سه بعدی: ویزور‌های ویدئویی در حال حاضربرای استفاده در تلویزیون و بازی‌ها وجود دارند.ویزورهای نیمه شفاف به زودی به بازار می‌آیند. بعضی از آنها با صفحه نمایش جداگانه در مقابل هر چشم،تجربه تصویر مجازی کاملا سه بعدی را ممکن خواهند ساخت.به علاوه با ردیابی اثرانگشت و تشخیص حرکت، حتی با صفحه کلیدهای مجازی، یک اتصال کاملا جدید برای سیستم رایانش ما به وجود می‌آورد. به سادگی می‌توانید روی یک صندلی بنشینید، قهوه بنوشید و در دفتر کار خود و محیط‌های مجازی بچرخید و به دنبال داده‌ها بگردید. بسیاری از افراد دیگر نه کامپیوتر خواهند داشت، نه تلفن همراه وتمام قابلیت‌های فناوری اطلاعاتی را که احتیاج دارید از طریق سیستم رایانش ابری و به واسطه ابزارهای جدید ،در دسترس تان خواهد بود.
  • همگرایی: امروزه شاهد 20 سال همگرایی در حوزه فناوری اطلاعات هستیم، اما مساله به اینجا ختم نمی‌شود. پیشرفت‌ها در فناوری زیستی و زیست شناسی ترکیبی(مصنوعی)، با تلاش‌هایی نظیر بهره‌برداری از ضایعات،تبدیل زغال سنگ به گاز و سوخت‌های پاک، زیست‌شناسی را به فناوری مواد پیوند می‌دهند. و بالاخره پیشرفت‌های عظیم در استفاده از ابزارها و شیوه‌های فناوری اطلاعات در مورد مواد ،مهندسین و معماران را قادر می‌سازد که با مواد و کار کمتر، بازده بیشتری ایجاد کنند.
  • رایانش ابری و تلفن همراه: کار کردن بر مبنای سیستم رایانش ابری در طول این دهه به طور پیوسته افزایش می‌یابد، به طوری که در همه جا می‌توانیم به تمام اطلاعات و خدمات‌مان دسترسی داشته باشیم. اما همزمان شاهد توسعه موازی دستگاه‌های کوچک تلفن همراه نیز خواهیم بود. این دستگاه‌ها اغلب با ایجاد مجموعه اعمال و عملیات موازی، در تشخیص و سنجش ارتباطات وشبکه توزیع داده‌ها ومستقل از شبکه به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و برای بازاریابی و انتشارموسیقی تازه‌ترین ایده‌آل هستند.
  •  مهاجرت (بازگشت) و عدم تعادل مهارت‌ها: بسیاری از افراد برای دستیابی به زندگی بهتر برای خود و فرزندانشان، از کشور‌های فقیر مهاجرت کرده‌اند. اما هنگامی که سرزمین اجدادی شان در حال توسعه باشد، بسیاری از آنها بازگشت را به نفع خودمی بینند. این بازگشت مشکلات بزرگی برای کارفرمایان به همراه خواهد داشت؛ چراکه ممکن است شاهد کمبود‌های بزرگی در زمینه مهارت باشند، به ویژه از زمانی که مشخص شود مشاغلی که به آنها نیاز دارند، احتمالا همان مشاغلی هستند که در جای دیگر دستمزد بالایی دارند. بنابراین در حالی که مهاجرت بیش از حد در بعضی مناطق باعث بروز مشکلاتی خواهد شد، کمبود افراد با مهارت‌های خاص نیز در سرتاسر دنیا وجود خواهد داشت و کشورها موفق نخواهند شد کارمندانی را برای تصدی بعضی پست‌ها و مشاغل بیابند.
  • تجدید ساختار: ساختار شرکت‌ها به سرعت در حال تغییر هستند.این روند با تکامل شبکه، افزایش اتوماسیون، افزایش کمبود‌های مربوط به مهارت، تغییر هزینه‌های جهانی کار- و همه اینها به موازات تغییر مقررات- سرعت می‌یابد. بسیاری از نخبگان به جای اشتغال تمام وقت، به طور مستقل کار می‌کنند.بسیاری از مشتریان نیزگاهی به عنوان افراد و گاهی به عنوان جزئی از شبکه‌های بزرگ اجتماعی، برای داشتن ارتباط مستقیم با تولیدکنندگان و کوتاه کردن دست واسطه ها،از خدمات شبکه استفاده می‌کنند.
  • کوچک‌سازی و امنیت: امروزه ریزپردازنده با کاهش‌اندازه بالقوه محصولات فناوری اطلاعات نظیر داست‌های هوشمند (سیستم‌های کوچک میکرو الکترو مکانیکی مانند سنسور‌ها و روبات‌ها هستند که می‌توانند نور، مغناطیس، دما، ارتعاش و... را تشخیص دهند)، عصر جدیدی در تولید تجهیزات تکنولوژی به وجود آورده‌اند. این ابزارها با کیفیتی بالاتر، قابلیت وکارکرد مشابهی دارند، اما می‌تواند مخاطرات جدیدی نیز به همراه داشته باشد. دستگاه‌های بسیار کوچک را می‌توان به راحتی داخل تجهیزات دفتری و اداری جاسازی و پنهان کرد و همه چیز را با آن ضبط کرد یا می‌توان به منظور دور زدن نظارت شبکه‌ای یا فیلترینگ اعمال شده از جانب سازمان‌های دولتی از آنها استفاده کرد.این ابزار‌ها کار را برای جنایت کاران و تروریست‌ها راحت‌تر می‌کند، اما فواید آنها به مراتب بیشتر خواهد بود.
  • اجتماعات مبتنی بر شبکه: شبکه‌های اجتماعی به سرعت در حال توسعه هستند و این توسعه در دهه آینده نیز ادامه خواهد داشت.خرید از این جوامع،خرده‌فروشان را دور خواهد زد، احیای شرکت‌های سهامی، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه را دور‌ می‌زند و گروه‌های کمک متقابل، خدمات اجتماعی را تقویت خواهند کرد. این جوامع رشد خواهند کرد و اگر شرکت‌ها همزیستی با آنان را فرانگیرند، از بین می‌روند.
  •  انرژی بی‌سیم: علاوه برارتباطات بی‌سیم، در آینده تقریبا تمام دستگاه‌های الکترونیکی نیز، بی‌سیم خواهند بود.گرچه فناوری استفاده از باتری نمی‌تواند همپای تحولات دیگر پیش رود، اما هر جا که تمدنی وجود داشته باشد، این فناوری نیز ارتقا خواهد یافت. خلاص شدن از سیم‌کشی برای همیشه، به اداره و محیط کار نظم و سامان می‌بخشد وآن را بسیار انعطاف‌پذیرتر می‌کند. تمام ابزارهایی که از آنها استفاده می‌کنیم نیز، حتی بدون جابه‌جا شدن، شارژ خواهند شد.

مرجع: دنیای اقتصاد