مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

گوگل از کجا به کجا رسید

يكشنبه, ۱۴ مهر ۱۳۹۲، ۰۷:۰۷ ق.ظ

روزی که گوگل سهام خود را عرضه عمومی کرد، ارزش بازار این شرکت ۲۳ میلیارد دلار بود. هم‌اکنون ارزش بازار گوگل ۲۹۰ میلیارد دلار است.


 ۱۵ سال قبل این استارت‌آپ کوچک را کسی نمی‌شناخت، اما انگار تقدیر بر این بود که این شرکت کوچک ناگهان به یکی از غول‌های تکنولوژی بدل شود.

هرچند گوگل از ۱۵ سال قبل شکل گرفت، اما از نظر تکنیکی این شرکت دامنه اینترنتی Google.com را در ۱۵سپتامبر ۱۹۹۷ یعنی حدود ۱۶ سال قبل ثبت کرده است. حالا بهتر است حقایقی را درباره این شرکت ۱۵ ساله بدانیم:


۱ - زمانی که گوگل در سال ۱۹۹۸ پا به اینترنت گذاشت، ۲۶ میلیون صفحه را ایندکس کرده بود، ولی الان تعداد صفحه‌های ایندکس شده گوگل به ۶۰ تریلیون صفحه می‌رسد.


۲- در سال ۱۹۹۸ گوگل روزانه ۱۰ هزار بار جست‌وجو را ثبت می‌کرد، اما امروزه این شرکت بیش از ۱۰۰ میلیارد جست‌وجو را هر ماه پاسخ می‌دهد.


۳- نخستین کسی که در گوگل مشغول به کار شد در سال ۱۹۹۸ بود (احتمالا بعد از سرگئی برین و لری پیج). این شرکت در سال ۲۰۰۴ (چند ماه قبل از عرضه عمومی سهام) دقیقا ۱۹۰۷ نفر نیرو داشت. این شرکت امروز ۴۴ هزار و ۷۷۷ نفر کارکن دارد.


۴- اولین Google Doodle در سال ۱۹۹۸ منتشر شد که لری پیج و سرگئی‌برین را در حال شرکت در یک فستیوال موسیقی نشان می‌داد. تا به امروز بیش از هزار Google Doodle روی این سایت منتشر شده که مورد علاقه بسیاری از مردم هم هست.


۵- اولین خرید گوگل در سال ۲۰۰۱ رخ داد؛ موقعی که این شرکت Deja.com را که یک سرویس گفت‌وگو بود خرید. تا به امروز این شرکت بیش از ۱۰۰ شرکت را خریداری کرده و به خود ملحق کرده است.


۶- زمانی که گوگل در ۱۰ اگوست ۲۰۰۴ سهام خود را به بازار عرضه کرد، قیمت هر سهم آن ۸۵ دلار بود. روز جمعه‌ای که گذشت قیمت هر سهم گوگل ۸۷۴ دلار بود که حدود ۱۰ برابر بیشتر است.


۷- روزی که گوگل سهام خود را عرضه عمومی کرد، ارزش بازار این شرکت ۲۳ میلیارد دلار بود. هم‌اکنون ارزش بازار گوگل ۲۹۰ میلیارد دلار است.


۸- درآمد گوگل در سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۹۶۱ میلیون دلار بود. در سال ۲۰۱۲ این شرکت ۵۰ میلیارد دلار در سال درآمد را گزارش کرده است.


۹ - لری پیج و سرگئی برین در سال ۱۹۹۸ اکانت بانکی گوگل را با چک ۱۰۰ هزار دلاری بنیانگذار سان مایکروسیستمز افتتاح کردند. آنها حالا هر کدام به تنهایی ۲۳ میلیارد دلار در حساب بانکی خود دارند.


۱۰- گوگل آندروید را در سال ۲۰۰۵ خرید. هم‌اکنون یک میلیارد دستگاه مبتنی بر آندروید در جهان فعال است و ۵۰ میلیارد اپلیکیشن دانلود شده است.


۱۱- در سال ۲۰۰۷ گوگل برای اولین بار سرویس نمای خیابان خود را فعال کرد. امروزه این سرویس حدود ۶میلیون مایل خیابان در ۳۰۰۰ شهر در ۵۲ کشور جهان را پوشش می‌دهد.


۱۲- گوگل شبکه اجتماعی گوگل پلاس را ۲ سال پیش معرفی کرد. تا پایان سال گذشته تعداد اعضای این سرویس به ۵۰۰ میلیون کاربر رسیده که گفته می‌شود ۱۳۵ میلیون نفر اعضای فعال آن هستند.


۱۳- مرورگر کروم در سال ۲۰۰۸ توسط گوگل رونمایی شد. چهارسال بعد این مرورگر توانست اینترنت اکسپلورر را شکست دهد و عنوان محبوب‌ترین مرورگر را از آن خود کند. این مرورگر امروزه بیش از ۷۵۰میلیون کاربر دارد.


۱۴- گوگل در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۸ درصد از درآمد جهانی تبلیغات روی موبایل را در اختیار داشت. امسال پیش‌بینی می‌شود که این شرکت ۵۳ درصد درآمد جهانی تبلیغات روی موبایل را (حدود 8/8 میلیارد دلار) در اختیار داشته باشد.


۱۵- یوتیوب زمانی که توسط گوگل خریداری شد حدود ۲۰ میلیون بازدیدکننده ماهانه در سال ۲۰۰۶ داشت. این سرویس ویدئویی حالا بیش از یک میلیارد بازدیدکننده در ماه دارد که ۶ میلیارد ساعت ویدئو را هر ماه می‌بینند.