مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

چگونه ایده خود را عملی کنیم؟

جمعه, ۱۷ آبان ۱۳۹۲، ۰۸:۰۳ ق.ظ

حال زمانی است که ایده در ذهن شما شکل گرفته است،تحقیقات کافی هم در مورد آن انجام شده و می‌خواهید آن را اجرایی کنید؛ اما لحظه‌ای درنگ کنید و این بخش را بخوانید. برای پرورش ایده خود می‌توانید از الگوهای موفقی که در اطراف ما قرار دارند، استفاده کنید. با استفاده از الگوی‌های موفق موجود، چرخ ایده خود را به حرکت درآورید.
سعی کنید سطوحی را که در برابر حرکت مقاومت می‌کنند، تشخیص داده و آنها را روان کنید. از خود سوال کنیم که ایده ما قرار است کدام مشکل را روان کند؟
معرفی ابزار خلاقیت: برای اینکه تصور بهتری از چرخ‌های محرک ایده پیدا شود، می‌توان به یکی از ابزارهای موجود در این زمینه «اصول خلاقیت TRIZ» اشاره کرد. در TRIZ تمامی محدودیت‌ها (موانع) خلاقیت به صورت سیستماتیک شناسایی شده و به عنوان الگویی در آمده است. برای هر الگوی محدودیتی، یک یا چند راه‌حل یا گشایش پیشنهاد شده است. راه‌حل‌ها به صورت انتزاعی است منتها با شبیه‌سازی راه‌حل‌ها در مساله می‌توان گشایش‌های جدید را ایجاد کرد. TRIZ تلاشی برای یافتن راه‌حل‌ها برای محدودیت‌ها و موانع است.


اسبی برای تاختن
ایده برای تاختن نیاز به اسبی دارد که بر آن سوار شود، آنها ابزارهای تکنولوژیک محور و فناورانه و سایر ابزارهای موجود در اکوسیستم کارآفرینی کشور هستند. برای موفقیت ایده لازم است قبلا تحقیقی درمورد وجود ابزارهای لازم انجام شود. در اکو سیستمی که این ابزارها وجود ندارد، نمی‌توان به موفقیت ایده خوشبین بود. قبل از اجرای ایده برای اجرا باید از توانایی‌های تکنولوژیک و مهارتی اطراف خود مطلع بود. عدم شناخت از وضعیت واقعی این توانایی ممکن است منجر به تله افتادن ایده و نهایتا ناکامی آن شود.
واکنش در برابر مسائل غیر‌منتظره
وقتی با تحقیقات مختلفی که در محیط آنلاین و بازارها انجام دادید به یکتا بودن ایده خود پی بردید، زمان آن است که با خیال راحت و با تمام توان پیش بروید؛ اما اگر در خلال جست‌وجوی خود به محصولی برخوردید که قبلا در مورد آن اطلاعی نداشتید یا ویژگی جدیدی دیدید که محصول شما در حال حاضر فاقد آن است، آنگاه چه می‌شود؟ این یک چالش معمول است و احتمال وقوع آن وجود دارد؛ چراکه همواره امکان یافتن اطلاعات جدید در تحقیقات مستمر وجود دارد. این جای نگرانی نیست. کمی تامل کنید و یکبار دیگر ایده خود را بازبینی کنید. همواره فرصت تغییرات در ایده خود را باقی بگذارید. قبل از آنکه همه چیز را نهایی کرده باشید، سعی کنید به ایده خود تلنگری دوباره بزنید. طوفان فکری راه بیندازید و راه‌حل‌های جدید را مجددا بنویسید و برنامه خود را طبق یافته‌های جدید به‌روزرسانی کنید.


سنجش و ارزیابی ایده
قبل از اینکه ادامه دهید سعی کنید به ده سوال زیر به صورت مکتوب پاسخ دهید:
1- ایده شما قرار است کدام مشکل را حل کند؟ قرار است کدام چرخ را روان کند؟ کدام نیاز را مشخصا رفع کند؟
2- آیا محصولات مشابه بازار را بررسی کرده‌اید؟
3- فکر می‌کنید تفاوت ایده یا محصول شما با سایر رقبا در چیست؟ ناب بودن در ایده شما موجود است؟
4- آیا تنهایی شروع کرده‌اید یا تیم تشکیل داده‌اید؟
5- اگر بخواهید برای یک سرمایه‌گذار صحبت کنید او را چگونه متقاعد می‌کنید؟
6- آیا به راه‌های غیر مستقیم برای رفع مشکل هدف اندیشیده‌اید؟
7- تا چه اندازه اصل سادگی را رعایت کرده‌اید؟
8- آیا می‌توانید ایده خود را در 30 ثانیه توصیف کنید؟
9- آیا موفق شده‌اید اولویت‌ها را ببینید؟ شاخ و برگ‌های اضافی را بزنید؟
10- دلایل مهمی که به شما امیدواری می‌دهد که در این ایده موفق خواهید شد کدام هستند؟


متمایز کردن ایده
تحقیقات و ارزیابی‌های اولیه را به پایان رسانده‌اید. هم‌اکنون باید تعیین کنید که چه چیزی محصول شما را فوق العاده می‌کند؛ یعنی چه ویژگی محصول شما را از سایر محصولات متمایز می‌کند. این مهم‌ترین بخش کار است؛ چراکه برای معرفی خود در میان انبوه محصولات مشابه، باید خود را به شیوه‌ای خلاقانه از دیگران متمایز سازید. این تمایز باید برای مشتری ارزشمند باشد. این تمایز مانند اسبی است که ایده خود را بر روی آن سوار کرده و به سرعت می‌رانید.


تمرین عملی شماره 1: برای اینکه وارد دنیای رقابت شوید، باید بتوانید متفاوت باشید. برای این باید بتوانید تفاوت محصولتان را با بقیه مشخص کنید. این نیاز به قدرت تشخیص تفاوت‌ها دارد.
برای اینکه در این زمینه تمرین کنید به فروشگاه زنجیره‌ای سری بزنید و محصولات چیده شده در یک قفس را ببینید. سعی کنید تمایز آنها را از همدیگر تشخیص دهید. ببینید محصولات مختلف چگونه خود را از سایر محصولات مشابه جدا و شاخص می‌سازند. این کمک می‌کند توانایی تشخیص و تفکیک شما بهبود یابد و مزیت رقابتی و ارزش قیمتی محصولات ویژه برایتان بیشتر مشخص شود.


تمرین عملی شماره 2: برای اینکه دید بهتری نسبت به مزیت رقابتی خود پیدا کنید، فرض کنید برای ورود به بازار رقبای زیادی دارید و همه در سطح قوی کار می‌کنند. آن‌گاه ارزش افزوده من نسبت به آنها چیست؟ تمایز من نسبت به آنها چیست؟ برای مثال می‌توان به بستنی آیس پک اشاره کرد. در حالی‌که سال‌ها بستنی به عنوان یک محصول با تیراژ بالا و رقبای زیادی تولید می‌شد، اما بستنی آیس پک با تغییرات کوچکی در نحوه تولید و بسته‌بندی آن توانست مزیت رقابتی ویژه‌ای در میان انبوه تولید کنندگان پیدا کند. این نیاز به ریزبینی خاصی دارد.


پی نوشت:

مجموعه «ایده تا اجرا» متشکل بر 17 نوشته گام‌به‌گام است و شامل راهنمای عملی و مرحله به مرحله‌ای است تا بتوانید ایده‌های موفق را پیدا کنید و ایده‌های خام را پرورش دهید و به آن رنگ واقعیت بدهید.