مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

مهارت های تکنیکال تسهیل کننده آینده شغلی مطلوب

شنبه, ۱۵ فروردين ۱۳۹۴، ۰۸:۱۰ ق.ظ

یافتن شغل مناسب در میان متخصصان رایانه در بازار رقابتی شدید امروز، چه در داخل کشور و چه در خارج و سایر کشورها، به هیچ وجه ساده نیست، اما ترکیبی مناسب از مهارت های سخت و نرم میتواند راه را تا حد زیادی هموار کند. آنگونه که متخصصان معتقدند، شرکت های بزرگ و کوچک در آینده نزدیک به برخی از این مهارت ها بیش از همه نیاز خواهند داشت.

به گزارش «تابناک» زمانی که متخصصین رایانه و فنی از صلاحیت های یکسانی برخوردار باشند، مجموعه ای از دانش و مهارت های نرم و سخت در یک جا میتواند تفاوت اساسی ایجاد کند. تشخیص آنچه در آینده نزدیک در دنیای فناوری مورد نیاز خواهد بود نیز البته کار چندان ساده ای نیست، اما همان کاری است که تحلیلگران به آن اقدام کرده اند. از نظر این تحلیلگران مهارت های نرم و سخت زیر و ترکیبی مناسب از آنها، نیاز فوری شرکت ها در آینده است:

 

مهارت های نرم

در حالی که داشتن این مهارت ها برای یک شغل مناسب ضروری و اساسی است، ما معمولا مهارتهایی هستند که نمیتوان در رزومه کاری به آنها اشاره کرد. کلید اصلی این است که این مهارت ها را به عنوان فضائل یا هنر کاری خود طبقه بندی کنید و در زمینه محیط کار هر روزه خود قرار دهید. این مهارت ها شما را از یک فرد معمولی که تنها میتواند وظایف محوله را انجام دهد، متمایز ساخته و یک کارمند ارزشمند را از شما میسازد.

انجمن ملی دانشجویان و کارمندان ایالات متحده (NACE) در پژوهشی که بر روی 260 کارمند صورت داده این پنج مهارت را به ترتیب اهمیت، جزو ارزشمند ترین مهارت های یک کارمند طبقه بندی کرده است:

مهارت هایی فنی که آینده شغلی شما را تضمین میکند

کار تیمی و گروهی: افرادی که از مهارت کار گروهی بالاتری برخوردار هستند، در شغل خود از جایگاه محکم تری برخوردارند. در کار گروهی افرادی که توانایی دیدن نقشه وسیع تر را داشته و در محدوده تخصص خود فراتر از موضوعات کاری روند، در جایی که لازم باشد رهبری تیم را بر عهده میگیرند و این افراد از مهمترین دارایی های هر شرکت هستند.

تصمیم سازی: توانایی نگاه از منظر های متفاوت و تخمین و سنجش خروجی های احتمالی هر تصمیم – و سپس مشخص ساختن و دفاع از مسیری مشخص – به شدت مورد نیاز شرکت ها هستند.

ارتباط گیری: توان خواندن و نوشتن و سخن گفتن به شکل واضح از نیازهای اساسی هر جوینده کار است. اما افرادی که قادر به آن باشند تا مفاهیم تکنیکی پیچیده را به گونه ای واضح و بدون ابهام برای گستره عظیمی از مخاطبان تشریح کنند، از قدرت ارتباط گیری بالایی برخوردار بوده و با سایرین به کلی متمایزند:

طرح ریزی و اولویت بندی: روش جزئیات محور، نگاه رو به جلو، و تفکر خلاقانه یکی از مهمترین فاکتورهای برای رقابت شرکت ها در دنیای فعلی است. این موضوع و اهمیت آن بیش از همه مربوط به اختصاص منابع محدود و گران قیمت در موارد ضروری و مورد نیاز است.

پژوهشگری و تفکر انتقادی: قرار نیست پاسخ همه سوالات را دانست. اما باید دانست که کجا و از چه طریق به پاسخ سوالات رسید.

 

مهارت هایی فنی که آینده شغلی شما را تضمین میکندمهارت های سخت و تکنیکی

در کنار این مهارت های نرم، تعدادی از مهارت های تکنیکی و سخت نیز وجود دارد که یک پژوهش در شبکه اجتماعی LinkedIn آنها را به عنوان مشاغل پر اهمیت و بیشتر مورد نیاز در این حوزه برای سال 2014 معرفی کرده است. و تقریبا میتوان به خوبی توافق داشت که کدام یک از این مهارت ها در سال 2015 نیز بیشتر مورد نیاز خواهند بود:

 

امنیت داده ها: قطعا هیچ شرکت بزرگی دوست ندارد که ماجرای سال گذشته سونی برایش پیش آید. از سوی دیگر هرچند امنیت داده ها امروزه چندان ارزان نیست، اما سرمایه گذاری اشتباه قطعا بسیار هزینه بر تر از یک سرمایه گذاری مطمئن است. لائورا مک گاریتی، متخصص استراتژی های بازاریابی دیجیتال، در این باره میگوید: امنیت مهمترین موضوع برای کسب و کارها امروزه به شدت اهمیت دارد، زیرا حفاظت و صیانت از اطلاعات بسیار سخت شده است.

تحلیل داده ها: در حالی که طوفان بزرگ داده ها و اطلاعات جهان ما را در می نوردد، شرکت های موفق به شدت نیازمند این هستند که افراد متخصص و هوشمند را برای جمع آوری، ذخیره سازی، تحلیل و یا تفسیر این حجم عظیم داده به شکل روزانه در اختیار داشته باشند.

برنامه نویسی و توسعه سیستم:

از آنجایی که اکنون بسیاری از کاربران به وب از طریق گوشی های هوشمند خود دسترسی دارند، برنامه نویسی وب و موبایل طی سالهای آینده رشد فراگیری خواهد داشت. مک گاریتی در این خصوص نیز عنوان کرده است: این روند نشانی از کاهش ندارد زیرا مشتریان هر روز بیشتر تقاضا دارند. در این میان طراحان نرم افزار موبایل میتوانند تجربه های متفاوتی را در اختیار مشتریان قرار دهند:

 مدیریت پروژه: مدیریت پروژه شید نسبت به سایر مهارت های سخت دیگر کمتر فنی و تکنیکی به نظر آید، اما اهمیت و ارزش برابری با سایر مهارت های سخت و فنی دارد. در عدم مدیریت موثر پروژه، امنیت، داده کاوی و تحلیل داده و طراحی و توسعه وقت کسی محسوب میشود و یا آنکه شرکت را در موارد مورد نیاز برای تغییر اولویت ها به شدت سردرگم خواهد کرد.

مدیریت پایگاه داده ها: به زودی شرکت ها و بنگاه ها چالش چندانی برای جمع آوری اطلاعات و الگوهای رفتاری مشتریان نخواهند داشت، بلکه چالش اصلی اکنون بر سر چگونگی ذخیره، دسترسی و تحلیل داده ها در راستای تدوین استراتژی و اخذ تصمیم است. این چیزی است مک گاریتی به آن اشاره میکند. در بازارهای دیجیتالی امروز، داشتن مهارت های منحصر به فرد در مدیریت اطلاعات بنگاه، رقبا، مشتریان و سایر اطلاعات مربوط بسیار ارزشمند است.