مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

رشد اقتصادی 20 کشور بیشتر از متوسط جهانی

شنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۳، ۱۰:۵۸ ق.ظ

در سال 2015 میلادی متوسط نرخ رشد اقتصادی دنیا 3.2 درصد پیش بینی شده است، ولی 20 کشور دنیا در این سال رشدی بیشتر از متوسط نرخ رشد اقتصادی جهان را تجربه می کنند. اغلب این کشورها در زمره کشورهای در حال توسعه آسیا و آفریقا هستند.

 رشد اقتصادی دنیا در سال 2015 میلادی برابر با 3.2 درصد و متوسط نرخ رشد اقتصادی در سال 2016 میلادی برابر با 3.7 درصد برآورد شده است. این در حالی است که در سال 2013 و 2014 میلادی اقتصاد دنیا با نرخ 3.3 درصد رشد کرده است. اما شماری از کشورهای دنیا در سال جاری و سال آینده میلادی با نرخی بیشتر از متوسط نرخ رشد اقتصادی دنیا رشد خواهد کرد.

به گزارش صندوق بین المللی پول در سال 2015 میلادی کشورهای چین، فیلیپین، کنیا، هند و اندونزی که در مجموع سازنده 16 درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا هستند با نرخی بالغ بر 5 درصد رشد می کنند.

در مقابل کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس که در مجموع یک چهارم از تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده‌اند به ترتیب با نرخ 3.1 درصد و 2.6 درصد در سال 2015 میلادی رشد خواهند کرد. متوسط نرخ رشد اقتصادی منطقه یورو در سال جاری میلادی برابر با 1.2 درصدپیش بینی شده است و دلیل این مساله را می توان وضعیت شکننده اقتصاد یونان دانست.

مطالعات نشان می‌دهد 20 کشور در دنیا با نرخی بیشتر از متوسط نرخ رشد اقتصادی دنیا رشد خواهند کرد که اغلب آنها در قاره های آسیا و افریقا واقع شده اند. نرخ رشد اقتصادی کشور چین در سال 2015 میلادی برابر با 7 درصد پیش بینی شده است و انتظار می رود در این سال بیشترین نرخ رشد اقتصادی را در سراسر دنیا داشته باشد.

دومین کشور دنیا از نظر سرعت بالای رشد اقتصادی فیلیپین است و کشورهای کنیا، هند، اندونزی، نیجریه، مالزی، پرو و تایلند در جایگاه دوم تا دهم دنیا از نظر سرعت بالای رشد اقتصادی قرار دارند. در سال 2015 میلادی امارات متحده عربی از نظر رشد اقتصادی در جایگاه یازدهم دنیا است و کشورهای قزاقستان، کلمبیا، عربستان سعودی، تایوان و ترکیه در جایگاه های بعدی قرار دارند.

دیگر کشورهایی که در سال 2015 میلادی شاهد رشدی بیشتر از متوسط نرخ رشد اقتصادی دنیا خواهند بود، کشورهای کره جنوبی، لهستان، مکزیک، ایرلند و سنگاپور هستند.