مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

در سال 2012 جهان چند میلیاردر داشت؟

يكشنبه, ۱۷ دی ۱۳۹۱، ۱۰:۲۴ ب.ظ

طبق گزارش منتشر شده از سوی مجله فوربز، در سال 2012، در جهان 1.153 میلیاردر وجود داشت. در این رده بندی کارلوس اسلیم مکزیکی با پیشی گرفتن از بیل گیتس آمریکایی در صدر قرار داشت.

در گزارش کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب همچنین آمده است: این در حالی است که بیش از 2 میلیارد نفر در جهان هستند که روزانه با حقوق کمتر از 2 دلار گذران زندگی می کنند که این مسئله بیانگر عدم هماهنگی در اقتصاد جهانی است. در ادامۀ این گزارش آمده است: تمرکز بیش از اندازۀ درآمدها و دارایی ها در میان طبقه ای محدود از مشروعیت کاپیتالیسم کاسته است؛ سیستمی که نابرابریها را تشدید و در عین حال به وجود آورندۀ فرصت های زیادی بوده است.

گفته می شود کشوری که بیشتری آمار میلیاردرها را در خود دارد، با 412 نفر، ایالات متحده آمریکاست و در رتبه های بعدی اقتصادهای نوظهور قرار دارند: چین(115)، روسیه(101)، هند(55). سازمان ملل به تازگی از طرحی برای قرار دادن مالیات برای میلیاردرهای جهان سخن به میان آورده است. در این طرح پیشنهاد شده برای افرادی که دارایی های خالص آنها به بیش از 1 میلیارد میرسد 1% مالیاتی برابر با دارایی ها آنها در نظر گرفته شود. گفته می شود این مالیات می تواند سالیانه بین 40 تا 50 میلیارد دلار درآمد ایجاد کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامۀ اقتصادی لزاکو، کمیسیون اقتصادی آمریکای لاتین و کارائیب (Cepal) اعلام کرده است: برزیل 30 و مکزیک 11 میلیاردر دارد، در این گزارش شیلی در رتبۀ سوم قرار دارد. کمیسیون در گزارش خود آورده است: تمرکز جمعیتی میلیاردرها در این دو کشور به دلیل مالیات پائین بر درآمد است. در این گزارش، آرژانتین، ونزوئلا و کلمبیا هر یک با 3 میلیاردر در رتبه های بعدی قرار دارند.


گفتنی است طی سالهای 2005 و 2007 مالیات بر دارایی در مکزیک تنها 0.18% و در برزیل 0.44% تولید ناخالص داخلی را تشکیل می داد. درصد مالیات در تولید ناخالص داخلی در سایر کشورهای آمریکای لاتین بدین ترتیب است: بولیوی 0.62%، شیلی 0.59% و کلمبیا 0.54%